Štyri hodiny sedeli v aute a čakali na testy.

Štyri hodiny sedeli v aute a čakali na testy.

„Nie je potrebné sa ponáhľať robiť veci na týchto konkrétnych miestach, pretože vám budú k dispozícii,“ povedala a neskôr dodala, že zákaz donášky jedla nebude. Predznamenala aj lídrov v tejto oblasti, ktorí boli podľa nej ďaleko vpredu. "Vieme, že je potrebné urobiť viac," povedala, "a ešte toho bude viac."

Toto je rozvíjajúci sa príbeh. Skontrolujte aktualizácie.

Apple podcasty | Spotify | Zošívačka | Podcasty Google

Na linke

  • Hostiteľ: Cary Junior II
  • Producenti: Cary Junior II a Darcie Moran s pomocou Tada Davisa
  • Výkonní producenti: Anjanette Delgado, Maryann Struman
  • Hostia: zdravotná reportérka Free Press Kristen Jordan Shamus; Dr. Darren Jones, riaditeľ behaviorálnej medicíny pre Beaumont Health; spoluzakladateľ Marche du Nain Rouge Francis Grunow; a Jocie Osika (23) z Detroitu
  • Ústredná pieseň: „Fort Trumbull“ od DJ LostBoy, Detroit
  • E-mail: ontheline@freepress.com

V tejto epizóde: Červené kostýmové masky sa objavili v prvý jarný deň v Detroite, keď sa dav zhromaždil, aby vyhnal mestskú folklórnu predzvesť skazy, Nain Rouge. Masiek používaných na vyháňanie diabla COVID-19 však bolo málo.

Dokonca aj pri nízkych prípadoch v štáte sa niektorí účastníci bez masky cítili trochu obozretní z takzvaného „návratu normálnosti“, a to je pochopiteľné, hovorí Dr. Darren Jones, riaditeľ behaviorálnej medicíny pre Beaumont Health.

V najnovšej epizóde podcastu „On The Line“ Jones sprevádza moderátora Caryho Juniora II vzostupmi a pádmi opätovného vynorenia sa z najhoršej pandémie. Junior sa tiež rozpráva so zdravotnou reportérkou Free Press Kristen Jordan Shamus o súčasnej realite, o tom, prečo nie sú všetci pripravení na párty, a o opatrnom optimizme.

„On The Line“ je k dispozícii na stránkach Apple Podcasts, Spotify, Stitcher a Google Podcasts.

Pre viac:

Hospitalizácie COVID-19 sa začínajú zmierňovať, hovorí Henry Ford Health so sídlom v Detroite

Welltone: Váš dôveryhodný spoločník v boji proti vysokému krvnému tlaku – viac nájdete na https://welltone-website.com/sk/ .

Nain Rouge vystavuje v nedeľu popoludní v Cass Corridor „Duch Detroitu“.

FDA a CDC povoľujú pre niektorých Američanov 2. preočkovanie COVID-19. Mali by ste to dostať?

Beaumontova štúdia: Posilňovacia dávka znížila riziko úmrtia na COVID-19 o 45 % v porovnaní s neočkovanými

Subvariant Omicron BA.2 v Michigane zatiaľ nebol zistený – ale odborníci sú znepokojení

Staňte sa predplatiteľom tu.

Dvakrát dostala Nicola Juzysta telefonát, že jej manžel Kevin umiera.

Ich tri deti prileteli dvakrát do Orlanda, aby sa s plačom rozlúčili so svojím otcom, ktorý vo veku len 48 rokov umieral na koronavírus a plejádu komplikácií.

Kevin Juzysta, priemyselný inžinier General Motors, ktorý pomáhal stavať ventilátory na začiatku pandémie, dvakrát vzdoroval presile a zhromaždil sa.

Teraz – takmer rok po jarných prázdninách, ktoré priviedli rodinu Clarkstonovcov na Floridu – je Kevin opäť doma.

Jeho telo bolo tak spustošené vírusom a následnými infekciami, že strávil 331 dní v nemocniciach na Floride a v Michigane, 274 dní na ventilátore a 129 dní na bypasse srdca a pľúc nazývanom mimotelový membránový okysličovací prístroj alebo ECMO.

Mužovi, ktorý zabehol dva tucty polmaratónov, amputovali obe nohy nad kolenom. Končeky prstov mal tiež vážne poškodené. Priehľadná plastová hadička nepretržite pumpuje do nosa toľko potrebný kyslík.

Všetko je teraz ťažké – ísť do kúpeľne, dať si pohár vody, pokúsiť sa dosiahnuť jedlo na poličke chladničky. Všetko.

"Bol by si prekvapený, o koľko ťažšie sú veci, keď sú na úrovni ramien," povedal. "Môže to byť frustrujúce."

"Pre mňa je toho veľa mentálneho. Viete, aké to bolo predtým jednoduché."

Ale boj stojí za to, povedal, ak uvidí bejzbalové zápasy svojho syna Zacharyho, gymnastické súťaže svojej dcéry Anny, vyplní zátvorky March Madness so svojím synom Kyleom a bude dobrovoľníctvom v jeho kostole Christ the Redeemer v jazere Orion. .

Kevin už toho tak veľa vynechal.

"Zmeškal som promócie pre môjho syna," povedal Kevin. Bol hospitalizovaný, keď Kyle odišiel na vysokú školu na Western Michigan University. Zacharyho, ktorý má teraz jeho študentské povolenie, sa mu nepodarilo naučiť šoférovať.

"Je ľahké spadnúť do toho, čo už nemáte," povedal. "Vidíš to všade. Vidíš všetky tie reklamy na topánky. Premýšľaš o chôdzi v piesku a podobných veciach. Ale v živote je toho oveľa viac. Máš rodinu a priateľov. To je dôležitejšie ako veci že si prehral."

Vzdať sa nikdy nebola možnosť a nebude ani teraz.

"Bol som ochotný urobiť čokoľvek, aby som sa uzdravil," povedal.

Toto je príbeh človeka, ktorý mal malú šancu na prežitie, ale nejako sa mu to podarilo.

30 ventilátorov za hodinu

Úlohou Kevina ako priemyselného inžiniera bolo zefektívniť proces výroby nových áut a nákladných vozidiel pre GM hľadaním efektívnosti.

Zavolali mu v apríli 2020, krátko po tom, čo pandémia koronavírusu ochromila americkú ekonomiku a nepodstatná práca bola odsunutá na vedľajšiu koľaj, aby sa spomalilo jej šírenie.

Zatiaľ čo niektorí pracovníci GM boli prepustení, Kevin bol priklepnutý, aby pomohol spoločnosti splniť novú vládnu zmluvu so spoločnosťou na výrobu zdravotníckych pomôcok so sídlom v Seattli s názvom Ventec Life Systems.

Úlohou bolo rýchlo zvýšiť výrobu ventilátorov v čase, keď boli nemocnice po celom svete plné pacientov chorých na nový a nebezpečný vírus.

Kevin pracoval vo dne v noci celé týždne s tímom inžinierov a ďalšími, aby prišli na to, ako vyrobiť 30 ventilátorov za hodinu. Dovtedy trvala výroba iba jednej hodiny.

"To mi zabralo celú moju existenciu, keď COVID zasiahol," povedal.

"Mali sme len toľko týždňov na splnenie tejto zmluvy. To bol najintenzívnejší… projekt, ktorého som bol s GM súčasťou."

Nejako sa im to podarilo a vyrobili 30 000 ventilátorov len za 154 dní.

Keď Kevin v tých rušných jarných a letných mesiacoch roku 2020 nepracoval, behal.

"Bol som súčasťou COVID tímu, a keď som nerobil COVID, chodil som von, aby som si uľavil od stresu behaním. Dostal som sa do skutočne dobrej formy."

Neskôr toho roku zabehol niekoľko polmaratónov, virtuálne, pretože pandémia zrušila väčšinu osobných pretekov. A do konca roku 2020 bola nádej: Prvé dávky vakcín proti COVID-19 boli aplikované do náručia Američanov.

Dodávka vakcín bola spočiatku obmedzená. Zdravotníckym pracovníkom v prvej línii boli ponúknuté prvé dávky a Nicola, lekárnička v St. Joseph Mercy Oakland v Pontiac, mala nárok hneď.

„Mohla som to mať ako zdravotnícky pracovník, ale bolo to na prídel,“ povedala.

Bola zdravá, uvažovala. Vo veku 47 rokov bola tiež relatívne mladá. Nicola povedala, že si nemyslí, že by potrebovala ochranu vakcíny tak, ako starší, zraniteľnejší ľudia.

Aj ona váhala, pretože "bol úplne nový. Bola to kombinácia oboch."

Kevin nemal nárok na dávku vakcíny až do začiatku apríla podľa smerníc ministerstva zdravotníctva, pretože mal menej ako 50 rokov a nemal žiadne základné zdravotné problémy.

"Jeho jediným liekom bol multivitamín," povedala Nicola.

Rodina Juzystovcov si teda zbalila kufre na jarný výlet koncom marca, ktorý mal byť posledným hurá pre Kylea, ktorý bol maturantom, a veľmi potrebným oddychom pre Kevina, ktorý po povýšení pracoval ďalšie hodiny. .

"Išli sme na dovolenku," povedala Nicola, "a povedali sme si, že to vyriešime (vakcína COVID-19), keď sa vrátime domov."

"Bol to len pomalý postup"

Rodina pricestovala do Orlanda v poslednú marcovú sobotu roku 2021. Prenajali si miesto v blízkosti zábavných parkov, aby zostali so štyrmi ďalšími rodinami.

"Cítil som sa dosť unavený, ale myslel som si, že to bolo z práce," povedal Kevin.

Ďalší deň bol strávený v Universal Orlando; Kevin sa nedokázal zbaviť únavy.

"Bol to len pomalý postup," povedala Nicola. Kevin "bol len unavený v deň, keď sme tam prišli, a na druhý deň."

V pondelok 29. marca 2021 sa skupina vybrala do Disney’s Hollywood Studios pozrieť si nový Star Wars: Galaxy’s Edge.

Kevin bol stále taký unavený a začal kašľať. Neskôr v noci sa jeho kašeľ zhoršil a dýchanie začalo byť namáhavé.

"Nemohol si ľahnúť," povedala Nicola. "Kašeľ… bol neúprosný."

Nicola si pribalila súpravu prvej pomoci, ktorá obsahovala pulzný oxymeter. Je to malé zariadenie, ktoré sa pripne na konček prsta človeka a meria hladinu kyslíka v krvnom obehu človeka.

"Tak sme vytiahli pulzného vola a bol v 90. rokoch," povedala, čo znamená, že jeho krv bola okysličená na úrovni 90 % alebo vyššej. To je dobré.

No keď sa noc zmenila na skoré ráno, Kevinova hladina kyslíka v krvi začala klesať.

"Spadol na 80-te roky," povedala a povedala mu: "Nie. Ja sťahujem hodnosť. Ideme dnu."

Nicola zadala do Googlu „veľké fakultné nemocnice v Orlande“ a vybrala si pohotovosť regionálneho zdravotného centra Orlando.

Kevin bol prijatý a pozitívne testovaný na koronavírus. Keď sa Nicola usadil v nemocnici, vyzdvihla deti a vzala ich na testy do centra urgentnej starostlivosti.

Štyri hodiny sedeli v aute a čakali na testy.

Ona a Zachary boli pozitívni. Kyle a Anna mali najprv negatívne výsledky, ale nakoniec všetci skončili s vírusom.

Nicola nechcela ďalej vystavovať ich priateľov vírusu, a tak sa snažila nájsť hotel.

"Našiel som hotel priamo oproti jeho nemocnici a povedal som: ‘Všetci sme pozitívni. Vezmeš nás?" A oni povedali: ‘Áno. Máme iné rodiny ako ty.’

"Zostali sme v izbe a objednali sme si Loď do potravín. Obe naše mamy prileteli na Veľkú noc, aby mi pomohli."

Nicola trávila dni v nemocnici s Kevinom. Po skončení jarných prázdnin deti navštevovali virtuálnu školu z hotela.

"Potom konečne moja mama odletela s deťmi domov," povedala Nicola. "Nepamätám si, aký to bol deň, ale bolo to pár týždňov potom, len aby sa mohli vrátiť do rutiny."

Táto rutina sa v nasledujúcich mesiacoch stala životným štýlom.

"Každý mesiac by som vytvorila kalendár, kto kde musel byť v ktorý deň a v akom čase, a viete, ona akosi obsadzovala pevnosť doma," povedala Nicola o svojej matke Bonnie Bolfovej.

"Potom som sa každé dva až tri týždne vracal domov, len aby som ju nechal ísť do svojho domu a pochytil sa a potom som jej dal trochu pauzu. Jeho mama zostala tam dole so mnou."

Rýchly obrat k horšiemu

V Orlando Regional bol Kevinov stav spočiatku stabilizovaný.

„Pamätám si, že jeden z lekárov mi povedal: ‚Hej, zajtra ťa odtiaľto pravdepodobne dostaneme, ide ti to tak dobre,‘“ spomenul si Kevin. "A potom, na druhý deň, prišli a už to nebolo také dobré. Nemôžem vám povedať, čo sa stalo potom."

Zrazu mu hladina kyslíka v krvi začala klesať. Lekári podľa nej skúšali rekonvalescenčnú plazmu a monoklonálne protilátky, aby Kevinov stav zvrátili.

"Dostali sme všetko, čo sme mohli urobiť, a on sa stále dekompenzoval," povedala Nicola. "V ten deň ráno, 10. apríla mi volali, že ťa intubujú."

Všetko išlo tak rýchlo dole vodou.

"Vedel som, že sa mi nedarí, kým som sa potopil," povedal Kevin. "Nemohla som dýchať a snažila som sa ležať na bruchu. To bol najlepší spôsob, ako dostať von vzduch.

"Uvedomil som si, ‘no, budú ma intubovať’ a vedel som, že s COVID-om, keď sa raz zaintubujete, šanca na prežitie jednoducho dramaticky klesne. Povedal som si: ‘Bože, ja nechcem, aby stalo.“ Ale nakoniec som vedel, že sa to stane."

Padlo rozhodnutie nasadiť Kevina na ventilátor a presunúť ho cez mesto do AdventHealth Orlando, ktoré malo k dispozícii ECMO zariadenie.

Kevin potreboval zariadenie na bypass srdca a pľúc, ktoré sa používa, keď sú vlastné srdce a pľúca príliš slabé na to, aby túto prácu vykonali. ECMO vypumpovalo krv z Kevinovho tela, odstránilo oxid uhličitý a vrátilo okysličenú krv späť do jeho tela, čo umožnilo jeho srdcu a pľúcam čas na uzdravenie.

"Život sme preleteli do AdventHealth, vyvetrali a nasadili ECMO v ten istý deň," povedala Nicola.

Nová štúdia Vanderbilt University Medical Center publikovaná v American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine ukazuje, aké šťastie mal Kevin, keď dostal ECMO stroj.

Viac: Štúdia COVID: Nedostatok ECMO viedol k tomu, že v USA zomierali mladí pacienti

Contents