Potom sa mi ďalšie objavili na nohách, rukách, všade,“ hovorí.

Potom sa mi ďalšie objavili na nohách, rukách, všade,“ hovorí.

Mitch Prinstein , vedúci vedecký pracovník Americkej psychologickej asociácie, skúmal súvislosť medzi adolescentmi, používaním sociálnych médií a depresívnymi systémami . Hovorí, že aj keď nemôžeme definitívne povedať, že sociálne médiá spôsobujú depresiu, spôsob, akým dospievajúci používajú technológiu, môže byť riskantný. "Vidíme, že deti, ktoré najčastejšie používajú sociálne médiá na sociálne porovnávanie a hľadanie spätnej väzby, majú tiež s najväčšou pravdepodobnosťou depresiu o rok neskôr," hovorí.

To však neznamená, že influenceri a celebrity obmedzili svoje príspevky; stále inšpirujú ostatných, aby sa odfiltrovali. Marcolin liečil influencerov, ktorí bojujú s depresiou, pretože ľudia sú šokovaní, keď vidia, ako vyzerajú v skutočnom svete.

Hmm: Napumpovanie gluteu, vyhladenie pier, vyhladenie pleti: Trendy TikTok trvajú na tom, že telo je vždy čo zlepšovať. za akú cenu?

Filtrovať či nefiltrovať

Štipce a zastrčenie na fotografiách – vyhladzovanie vrások, hranie sa s jasom a kontrastom – môžu byť neškodné. Ale rodičia, ktorí pomocou aplikácií nadmerne upravujú svoju tvár, boky alebo pás, posielajú deťom nesprávnu správu.

„Holíte si časti tela a zahadzujete časti tela, ktoré nechcete, takmer ako keby ste vy a vaše telo boli nejakým projektom, ktorý treba zmeniť,“ hovorí Crystal Burwell , psychoterapeutka.

Zistenie: Ak je vaše telo nedokonalé, môže byť aj ich. To znamená, že je pochopiteľné, prečo rozoberáme a leštíme fotografie. Chceme lajky! Pozor! Spomenuli sme lajky?

„Je ľahké priradiť svoj zmysel pre hodnotu a sebadôveru k tomu, koľko ľudí reaguje na to, čo ste zverejnili, hoci v skutočnosti to tak zjavne nie je,“ hovorí Burwell. "Máme radi to okamžité uspokojenie rovnako ako ľudia. Ale môže byť nebezpečné spájať svoju identitu s tým, ako na vás ľudia reagujú."

Rozprávanie o filtrovaní a nefiltrovaní môže byť tiež skvelým začiatkom konverzácie pre rodičov a deti. "Sociálne médiá možno použiť na vytvorenie povedomia o účinkoch filtrovaných a zmenených obrázkov na obraz tela," hovorí Altunkara. "Môže sa tiež použiť na podporu pozitivity a prijatia tela, na oslavu rozmanitosti tela a na vzdelávanie o škodlivých účinkoch ideálov tela a vzhľadu a o tom, ako k tomu prispievajú filtrované a pozmenené obrázky."

Objavte svet wellness možností na oficiálnej webovej stránke Alkotox , ktorá je navrhnutá tak, aby vyhovovala vašim jedinečným potrebám.

Zaujímavé:Čo sa stane, keď influencer „body positivity“ schudne? Fanúšikovia sa búria.

Na čo by mali rodičia myslieť pred zverejnením na sociálnych sieťach

Aký typ zmeny robíte a prečo? Vylaďujete osvetlenie alebo kontúrujete svoje telo na nereálnu úroveň?

Vzdelávajte sa. Zvážte sledovanie dokumentov ako „Sociálna dilema“ a čítanie článkov, aby ste sa dozvedeli o tom, ako sociálne médiá ovplyvňujú deti a informujú náš svet.

"Všetci sme vystavení tomuto ideálu vzhľadu a kultúre stravovania," Altunkara

hovorí. "Z tohto dôvodu je dôležité vzdelávanie a zvyšovanie povedomia o týchto otázkach, aby rodičia vedeli o účinkoch, ktoré môžu mať tieto filtrované obrázky na deti."

Uverejňujte autenticky. Nahrajte tú rodinnú fotku z dovolenky namiesto tej pasce smädu v plavkách.

Porozprávajte sa so svojimi deťmi. Vyrovnajte sa so svojimi deťmi, hovorí Marcolin. "Všetci do určitej miery riešime to isté. Je ‘normálne’ chcieť sa trochu prefiltrovať."

Dôležité: Lizzo kritizovala telesnú pozitivitu. Tu je to, čo potrebujete vedieť o neutralite tela.

To však presahuje rámec filtrov. „Momentálne nemáme dostatok rozhovorov medzi rodičmi a deťmi o tom, čo konzumujú, prečo konzumujú a ako dávajú zmysel tomu, čo sa konzumuje na sociálnych médiách,“ hovorí Prinstein. "Naozaj potrebujeme, aby sa rodičia veľmi aktívne zapájali a pomáhali deťom spracovať informácie na sociálnych médiách a pomohli im pochopiť rozdiel medzi tým, čo ľudia robia, a tým, čo ľudia skutočne mysleli."

Povzbudzujte deti, aby hľadali šťastie za hranicami „lajkov“. Prinstein navrhuje povedať deťom, aby mali FaceTime alebo osobnú interakciu s priateľom, aby vyvolali dobrú dopamínovú reakciu, namiesto toho, aby ste niečo uverejnili online a požadovali pozitívnu spätnú väzbu.

„Neexistuje lepší príklad toho, aká silná je táto túžba po dopamínovej reakcii, než len vidieť, koľko času strávia dospelí alebo tínedžeri pózovaním na selfie, urobiť to správne, upraviť to a uistiť sa, že to uverejňujú len ten správny titulok v správny čas dňa, ktorý maximalizuje jeho zobrazenie,“ hovorí Prinstein. „Je to pozoruhodné množstvo energie.

Ak vy alebo niekto, koho poznáte, bojujete s imidžom tela alebo problémami s jedením, bezplatná a dôverná linka pomoci Národnej asociácie pre poruchy príjmu potravy je k dispozícii telefonicky alebo textovou správou na čísle 1-800-931-2237 alebo prostredníctvom správy kliknutím na chat na adrese nationaleatingdisorders . .org/linka pomoci . V prípade krízových situácií 24 hodín denne, 7 dní v týždni, napíšte SMS „NEDA“ na číslo 741-741.

V polovici júna sa Matt Ford dozvedel, že niekto, s kým bol pred víkendom v kontakte, má príznaky opičích kiahní. Nasledujúci víkend 30-ročného muža tvrdo zasiahli intenzívne príznaky podobné chrípke. Horúčka, zimnica, bolesť hrdla, kašeľ, zdurené lymfatické uzliny a nočné potenie cez plachtu.

Po výtere na opičie kiahne v ordinácii lekára sa symptómy podobné chrípke zmiernili, ale objavili sa lézie a stali sa „dosť bolestivé“.

Tupá, neustála bolestivosť. Výbuchy ostrej bodavej bolesti vždy, keď sa pohol nesprávnym smerom alebo podráždil léziu.

Výsledky jeho testov to potvrdili: mal aj opičie kiahne.

V sobotu šéf Svetovej zdravotníckej organizácie povedal, že rozširujúca sa epidémia opičích kiahní vo viac ako 70 krajinách je "výnimočná" situácia, ktorá sa teraz kvalifikuje ako globálna núdzová situácia. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb bolo približne od mája hlásených viac ako 16 000 prípadov opičích kiahní v 74 krajinách.

USA zaznamenali najmenej 2 891 prípadov opičích kiahní , no choroba zostáva pre mnohých záhadou.

Opičie kiahne, spôsobené vírusom v rovnakej rodine ako kiahne, sa prenášajú kontaktom z človeka na človeka s vyrážkami, zapareninami alebo telesnými tekutinami, ako aj dotykom infikovaných predmetov, ako je oblečenie . Symptómy, ktoré sa môžu začať objavovať 7 až 14 dní po expozícii, zahŕňajú horúčku, bolesti svalov, vyčerpanie a vyrážku, ktorá sa môže objaviť na tele. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je smrteľná až pre 1 z 10 ľudí. V súčasnej epidémii v USA neboli hlásené žiadne úmrtia.

Vírus sa nepovažuje za pohlavne prenosnú chorobu, hoci sa môže prenášať prostredníctvom blízkeho osobného kontaktu s vredmi alebo telesnými tekutinami, ako napríklad to, čo sa deje počas sexuálnej aktivity, Dr. John Brooks, medicínsky epidemiológ z divízie CDC pre prevenciu HIV/AIDS , predtým povedané.

USA TODAY hovorili s ľuďmi, ktorí buď zažili opičie kiahne, alebo sa proti nim dali zaočkovať, a dozvedeli sa, že boj proti stigme bude rovnako dôležitý ako boj s ďalším cirkulujúcim vírusom.

"V priebehu nasledujúceho týždňa sa začali objavovať ďalšie lézie – pár koncentrácií na rukách, na tvári a na citlivejšej pokožke, napríklad v oblasti spodnej bielizne. Potom sa ďalšie objavili na nohách, rukách, všade," hovorí.

Minulý víkend bolesť začala ustupovať a on zdieľal svoje skúsenosti na sociálnych sieťach, aby pomohol informovať ostatných a vyzval ich, aby sa dali zaočkovať.

Počas zvyšku roka bude v USA uvoľnených viac ako 1,6 milióna vakcín na boj proti opičím kiahňam a každému, kto by mohol byť vystavený vírusu, odporúčame, aby sa dal zaočkovať, uviedli v utorok predstavitelia federálneho zdravotníctva. Súčasné zavádzanie však viedlo k určitému zmätku.

Jedna osoba, ktorá sa rozhodla dostať vakcínu, je Will Kellogg, 29-ročný muž so sídlom v Brooklyne v New Yorku, ktorý povedal, že „to jednoducho dávalo zmysel“, keď počul, že je k dispozícii.

"Som gay a očividne poznám veľa gayov a trávim s nimi veľa času. Takže sa mi to zdalo ako najaktívnejšia vec," vysvetľuje. "Samozrejme sa môžem chrániť, ale teoreticky, ak to dokáže znížiť počet prípadov medzi homosexuálmi, nemusí sa to nevyhnutne rozšíriť na všetkých ostatných."

Napriek jeho ochote bola cesta za bodnutím o niečo náročnejšia.

"Videl som o tom tweet – že dávky boli zrazu k dispozícii minulý štvrtok. Nemohol som si dohodnúť stretnutie online, tak som zavolal, keď som videl, že niektorí ľudia úspešne volali, aby si dohodli stretnutie," vysvetlil. Hoci si telefonicky dohodol stretnutie na ďalší deň, po príchode zistil, že v systéme vlastne nie je. Po „trochu telefónneho označenia“ ho kontaktovali ohľadom ďalšieho stretnutia na neskorší dátum.

Samotné získanie vakcíny bolo v poriadku, dodal a povedal, že je to podobné ako dostať vakcínu COVID-19.

Murray Penner, obhajca HIV, ktorý pracuje v oblasti verejného zdravia, pozorne sledoval prepuknutie opičích kiahní a bol pripravený dať sa zaočkovať, keď boli dostupné vakcíny v jeho dome vo Washingtone, DC.

Hneď ako uvidel tweet od starostu, ktorý informoval verejnosť o termínoch očkovania, ktoré sa rozbehli v najbližších minútach, skočil do počítača a mohol si bez problémov zarezervovať termín na ďalší deň.

"Viem, že veľa ľudí malo problémy s používaním webovej stránky a jej uvedením do prevádzky, pretože si myslím, že veľa ľudí sa o to pokúšalo, ale myslím, že som mal len šťastie a dostal som sa cez to," povedal 60-ročný muž.

Čo je potrebné zlepšiť? A ako zohráva úlohu stigma?

Kellogg hovorí, že je šťastný, že dostal vakcínu, a nechce zľahčovať jej dôležitosť, ale dodáva, že to „určite bolo trochu frustrujúce“.

Pýtal sa, prečo zdravotníci nezačali distribuovať tieto vakcíny skôr, keď už bola technológia dostupná.

"Je jasné, že na základe množstva ľudí, ktorí boli ochotní zahodiť všetko a ísť si dať túto vakcínu vo štvrtok uprostred dňa, ľudia sú ochotní ju vziať."

Zatiaľ čo neexistujú žiadne špeciálne liečby infekcií opičích kiahní, vírusy kiahní sú geneticky podobné, čo znamená, že vakcíny proti kiahňam by sa mohli použiť na prevenciu infekcií opičích kiahní. Vakcína Jynneos je jednou z týchto vakcín a bola schválená Úradom pre potraviny a liečivá v roku 2019 na prevenciu opičích kiahní u ľudí vo veku 18 rokov a starších. Vyžaduje si to dve dávky s odstupom štyroch týždňov.

Pre tých, ktorí sa už potýkajú s bolestivými príznakmi vírusu, si Ford želá, aby bol tiež jednoduchší prístup k možnostiam liečby , ako je Tecovirimat (alebo TPOXX), antivírusový liek vyvinutý a schválený FDA na liečbu kiahní a môže sa zvážiť pri núdzovej liečbe. vírusov, ako sú opičie kiahne.

Penner považoval webovú stránku na prihlásenie sa na očkovanie za pohodlnú, ale stránka fyzického očkovania až tak nie.

Po predložení dôkazu o pobyte a vyplnení formulárov Penner zistil, že miestnosť je „trochu znepokojujúca“. Vyvolalo to spomienky na jeho skúsenosti v 80. a 90. rokoch na HIV klinikách, kde boli väčšinou homosexuáli zoradení na oddelených stoličkách a čakali na zavolanie.

Všimol si "pochmúrny" a "klinický" pocit v priestore, keď ľudia čakali na očkovanie, ale všimol si aj niečo iné: Izba bola prevažne mladá a biela, s výnimkou "možno jedného alebo dvoch ľudí," pripomenul.

"Kde je v tomto rovnosť? Vždy hovoríme o rovnosti v zdraví a oslovovaní populácií, ktoré bežne nemajú prístup k takýmto veciam, a vyzeralo to veľmi biele," hovorí a poukazuje na systémové bariéry, ktoré obmedzujú prístup.

"Nemyslím si, že tam boli nejaké večerné stretnutia, takže ak niekto pracuje, nebude to môcť urobiť. A ak nie ste aktívny na sociálnych sieťach, ako sa o tom dozviete?"

Ľudia s privilégiami sa tiež môžu cítiť pohodlnejšie hovoriť o svojej skúsenosti s opičím kiahňam viac ako ľudia s pretínajúcimi sa identitami s menšími privilégiami.

Názov vírusu tiež vyvolal obavy z rasizmu . Začiatkom tohto mesiaca viac ako 30 medzinárodných vedcov uviedlo, že označenie opičích kiahní je diskriminačné a stigmatizujúce s „naliehavou“ potrebou premenovať ho.

Navyše zostáva v hre jemná rovnováha, pokiaľ ide o informovanie mužov, ktorí majú sex s mužmi, o víruse (ktorí tvoria väčšinu súčasných prípadov) bez toho, aby spôsobili stigmu.

Contents